Äntligen kattungar hos oss :) Dubbelförlossning den 25/6
- Anna-Lena Karlsson
- 8 juli
- 2 min läsning
Vår dag började med en kattförlossning som gick väldigt bra.
Niagara fick 5 fina ungar på några timmar De kom snabbt och lätt som det varit tidigare med henne
Hon är en stor katt o lite lång vilket verkar vara bra egenskaper vid förlossning
Alla är mönstrade i blått, spotted eller tigre.
Detta stämmer inte alls med det jag hade önskat och hoppats på:)
Nia har parats flera gånger de senaste åren med olika killar, alla solida,
men det har inte givit något resultat. Senaste kullen föddes 210713 så nästan fyra år sedan. Vi har till och med varit hos en specialist på Ultuna i vintras för att se om något var fel på henne. Men den gången var hon för nära ett löp så ultraljuds undersökningen blev inställd.
Min egna uppfödning Joy Division´s Pimiento (Toy) fick försöka att bli pappa, två gånger hos Angela o Lasse.
Vi har också försökt para Nia igen hos Marianne /Tazzamore men då var hanen för liten i storlek ,Qibo, och nästa tillfälle så var hanen lite för ung o oerfaren, Mysak.
Nia har ju en kull med Mariannes Störtebecker sedan innan.
Hon löpte tätt under våren och på det senaste parade vi med Russel Cats Avenue
hos Anna Sjöqvist ,Hästbyn's .
- Tur du bor så nära Anna, jag har kunnat träffa bra hanar till alla mina tjejer hos dig och före det åkte vi till Marianne i Läby flera ggr Tack tjejer för att ni håller fina hankatter.
Jag har haft svårt att dra iväg på långa resor eftersom vi har eget företag med många djur så det har varit värt mycket för mig.
Hur som helst blev det inget någon av de gångerna heller och en kväll i april hörde jag att något hände utanför i katthagen. Mina andra katter tittade oroligt mot luckan och jag sprang ut o trodde något otäckt hänt.
Men där kom plötsligt en vilt främmande katt med Nia i släptåg. Det här måste vara första gången någon annan katt tagit sig in i hagen och det trots att vi har 2 m staket med förhöjning på en extra meter eftersom någon tagit sig ut en gång.
( Wera 2017)
De träffades kanske en liten stund innan jag märkte det men jisses, hade de några minuter på sig ? De lyckades i alla fall få det gjort så hon blev såklart dräktig.
Så nu sitter jag här med en huskattskull och har givetvis anmält mig och händelsen till min kattklubb. Jag har fått veta att de ska registreras i stamboken, men som xsh med okänd pappa.
Jag kommer göra som jag alltid gör såklart och vaccinera chippa o besikta ungarna.
Mamman Niagara är Hcm scannad 3 ggr, senast 231211 på UDS i Uppsala, hon är Hd röntgad med ok resultat 1+1 och fri från PKD. Hon är importerad från Polen
Pappan vet vi bara hur han ser ut och han är en blå tabby möjligtvis med silver.
Han är ganska snygg o lite rund som britterna men trots det så är det ju en huskatt
Så du som ser detta, här finns härliga huskatter till salu
Niagara Amazing Aisha PL

Här är några bilder på honom
Och ungarna






















Kommentarer